Zrušení povinného ručení – jak zrušit povinné ručení

Proč vlastně rušit povinné ručení? Nejčastějším důvodem je dnes zrušení povinného ručení z důvodu změny vlastníka vozidla. Tedy ve smyslu té dobrovolné změny, kdy vozidlo prodáváte, darujete apod. Existují samozřejmě i případy zrušení povinného ručení poté, co vám vašeho „miláčka“ někdo odcizí, ale pochopitelně vzhledem k tomu, jak rozsáhlá je dnes nabídka finančních produktů, tak se stává, že najdete lepší variantu a budete chtít ji. Na druhou stranu musíte mít na paměti, že povinné ručení je stabilní dvoustrannou smlouvou, která v drtivé většině případů neumožňuje odstoupit od ní kdykoliv bez jakýchkoliv omezení. Kdy to lze, a kdy to naopak není možné, na to se podíváme v tomto článku. Začneme ale tím, jak zrušení povinného ručení provést po právní stránce.

Jak má vypadat zrušení povinného ručení?

Pokud se opravdu rozhodnete povinné ručení zrušit, musíte dát dohromady výpověď smlouvy, kterou jste s pojišťovnou uzavřeli. Jedná se o poměrně snadný právní úkon, takže se nemusíte děsit toho, že byste museli platit právníka. V zásadě se totiž stačí držet několika hlavních pravidel.

Co tedy musí obsahovat?

Z výpovědi musí být jasné, kdo jste a co chcete. Musíte tedy uvést vaše osobní údaje a upřesnit, o jakou smlouvu se jedná – to uděláte typicky jejím číslem. Dokument pak nazvete výpovědí smlouvy o povinném ručení, uvedete datum a podepíšete ho. V žádném případě dokument nezasílejte emailem. Pokud nebude výpověď písemná a doručena buď poštou, nebo osobně, ke zrušení povinného ručení nedojde. Pozor si také dejte na dodržení lhůt, o kterých se něco dozvíte níže.

Druhy zrušení povinného ručení

Půjdeme po jednotlivých způsobech, jak lze povinné ručení zrušit. V první řadě to lze udělat v prvních dvou měsících po uzavření smlouvy. Pokud se ještě nacházíte v tomto období, tak stačí doručit výpověď pojišťovně a po osmi dnech je smluvní vztah ukončen. To je tedy poměrně snadné řešení stejně jako zrušení povinného ručení ke dni zániku smlouvy. Ta je obvykle uzavřena na rok, a pokud jí již nechcete prodlužovat, musíte to pojišťovně oznámit. To uděláte tak, že jí zašlete výpověď, nicméně to musíte udělat nejpozději 6 týdnů před jejím koncem. Tuto lhůtu si opravdu pohlídejte, protože jinak budete muset čekat další rok respektive dva měsíce, pokud využijete včas první možnost. Jen dodám, že v té lhůtě musí pojišťovna vaší výpověď fyzicky mít, nestačí jí pouze dát na poštu.

V případě, že nevyužijete jednu z výše zmíněných variant, máte k dispozici ještě mnohem rizikovější variantu a to nezaplatit ho. Pojišťovna totiž po vašem nezaplacení a po nereagování na její upozornění smlouvu zruší, nicméně musíte počítat s tím, že bude chtít částku doplatit a přičte k ní příslušné penále. Ve všech ostatních případech jí jednoduše budete muset kontaktovat a zkusit se s ní na zrušení povinného ručení dohodnout.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>