Změna pojištovny povinného ručení: jak změnit povinné ručení

Změna povinného ručení není tak snadný proces, jak by se na první pohled mohlo laikovi zdát. Řeknete si: „Prostě vypovím starou smlouvu, uzavřu novou a mám hotovo,“ nicméně už jenom první část vašeho plánu týkající se vypovězení smlouvy je poměrně komplikovaná. Povinné ručení totiž rozhodně nepatří mezi finanční produkty, které by umožňovaly volnou výpověď kdykoliv za všech podmínek. Proto se v tomto článku podíváme na to, jaké kroky a kdy musíte provést, aby změna povinného ručení pro vás byla spojena s co nejmenším počtem starostí. Ještě na úvod dodáme, že úplně pomineme skutečnost, že na trhu je masivní nabídka a určitě vám nemalé vrásky přidělá již samotný výběr ideální varianty; to je ale téma na další články.

Změna povinného ručení – krok 1.

Na začátku je již zmíněná výpověď. Pokud chcete vypovědět staré povinné ručení, existuje několik způsobů, jak na to. V prvním případě to můžete udělat opravdu pouze zasláním výpovědi pojišťovně a ručení bude do osmi dnů od doručení zrušeno, nicméně je to možné pouze v prvních dvou měsících od uzavření smlouvy. Pokud v této lhůtě již nejste, nabízí se druhý způsob, na jehož konci bude možná změna povinného rušení. Tím je vypovědět smlouvu ke konci její platnosti. Povinné ručení se typicky uzavírá na jeden rok a právě ke konci tohoto roku je možné ho vypovědět. Musíte to ale pojišťovně oznámit (zaslat jí výpověď) nejpozději 6 týdnů před koncem platnosti smlouvy. To znamená, že pokud pojišťovna neobdrží s předstihem šesti týdnů, že povinné ručení vypovídáte, prodlouží ho.

Samozřejmě můžete i zkusit pojišťovnu kontaktovat a zkusit se s ní na ukončení povinného ručení dohodnout.

Jak má výpověď vypadat?

Nabízí se jednoduchá otázka – jak má výpověď vypadat? Odpověď není nijak složitá. Napíšete vaše osobní údaje a informaci, že chcete vypovědět smlouvu, kterou označíte jejím číslem, aby v pojišťovně věděli, o co jde, přidáte datum a podpis a máte hotovo. Důležité je, že výpověď musí být vždy písemná, tzn., doručujte jí v obálce osobně nebo poštou, ale nikdy ne emailem. Opravdu k tomu nepotřebujete právníka, jen se držte těchto základních prvků výpovědi.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Změna povinného ručení – krok 2.

Jakmile máte úspěšně vypovězené staré povinné ručení, můžete se pustit do sjednání nového. Vždy si nejprve spočítejte, jak dlouho jste jezdili bez nehody, protože to po vás bude nová pojišťovna chtít. Samozřejmě to nemusíte uvést, nicméně čím víc měsíců, tím menší cenu budete za nové platit. Určitě vám to telefonicky sdělí v předchozí pojišťovně a navíc do 15 dnů od ukončení povinného ručení o tom dostanete i doklad, který předložíte při sjednávání toho nového.

Závěrem dodáme, že smlouvu o povinném ručení lze uzavřít s předstihem a odloženou účinností. To znamená, že už v době, kdy vypovídáte starou smlouvu, si můžete sjednat jinou, aby se vám nestalo, že po určitou dobu nebudete moct jezdit vašim vozidlem. Pokud se budete držet těchto rad, nemůže být změna povinného ručení tak složitá.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>