Zdražení povinného ručení

Bohužel je to tak, v letošním roce pravděpodobně všichni řidiči při platbách pojištění na další rok zjistí, že došlo ke zdražení povinného ručení. Pokud vám už v současnosti přišlo drahé, tak máte několik možností. Doufat, že se vás to nebude týkat, protože zdražení povinného ručení zatím oficiálně oznámilo „pouze“ 6 největších pojišťoven, nebo zkusit najít levnější alternativu, aby pro vás zvýšení ceny nebylo tak drastické. V každém případě je to poměrně zajímavý krok vzhledem k tomu, jak velká je konkurence. Až do dnešních dní bylo zvykem, že cena spíše klesala vzhledem k cenové válce, kdy se pojišťovny předháněly nejen tím, která dá nižší cenu, ale která zároveň nabídne i větší doplňkové služby apod. Tímto rokem se to mění a můžete očekávat nárůst ceny zhruba o šest až sedm procent. Každá mince má ale dvě strany, takže se nejdříve podíváme na to, jak zdražení zdůvodňují pojišťovny a poté na skutečnou situaci na trhu.

Názor pojišťoven na zdražení povinného ručení

Pojišťovny na to mají poměrně jednoznačný názor – řidiči čím dál více bourají, my musíme hradit více škod, a proto musí dojít ke zdražení povinného ručení. Je až překvapivé, jak jsou najednou pojišťovny jednotné v tom, že zdražit se musí. Víceméně k nám tento trend přišel z Německa, kde se cena povinného ručení zvyšovala už před časem. V čem už se ale jednotlivé finanční ústavy liší, to je výše zdražování. O již zmíněných šesti až sedmi procentech mluví všechny, nicméně je otázkou, zda se od toho bude odčítat bonus, který každý řidič dostane za rok bez nehod, nebo nikoliv. Jinými slovy, když získáte odečet pět procent z ceny za to, že jste za rok ani jednou nebourali, mohlo by se vás zdražení týkat třeba jedním procentem. V tomto ale pojišťovny nejsou příliš konkrétní a bohužel se nejspíš všichni řidiči dozvědí, jaké bylo skutečné zdražení povinného ručení až na složence k platbě.

Údajně by se to mělo týkat především problémových řidičů

Řidiči se samozřejmě bouří a to v první řadě ti, kteří jezdí bez nehod. Pojišťovny se proto snaží tuto vlnu nevole krotit prohlášeními, že zdražení nejvíce pocítí právě problémoví řidiči – tedy ti, co mají nejvíce nehod, a které je tedy stojí nejvíce peněz. Opět je otázka, do jaké míry to bude pravda ve skutečnosti, ale má to svojí logiku.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Jak to vypadá na trhu?

Pokud bychom se podívali do konkrétních čísel, tak pojišťovny ročně vyberou na pojistném 20 miliard korun a na škody vydají pouze polovinu. Vypadá to, že by tedy zdražení povinného ručení vůbec nebylo potřeba, nicméně na to reagují se slovy, že počet vážných nehod každoročně narůstá a musejí tím pádem dávat více peněz do rezervních fondů. Opět je to na názoru každého řidiče, ale objektivně je potřeba zmínit, že za posledních šest let se cena pojistného snížila o 26%, takže toto zdražení by nemělo být zas tak výrazným problémem. V každém případě uvidíme až na konci roku, jak to ve skutečnosti bude vypadat.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>