Zánik povinného ručení

Povinné ručení vlastně není nic jiného než klasické pojištění (až na některá specifika), které sjednává mezi sebou na základě smlouvy pojišťovna a majitel motorového vozidla. A vzhledem k tomu, že každá smlouva může určitým způsobem ukončit svojí platnost, i zánik povinného ručení je téma, kterému bychom se měli věnovat. V zásadě lze tuto problematiku rozdělit na dvě velké skupiny – bez vaší vůle, to znamená, kdy nastane zánik povinného ručení na základě nějaké jiné skutečnosti, události (i když často lze s nimi něco dělat, pokud byste neměli zájem, aby se tak stalo); a druhou skupinou je, pokud budete chtít vy sami, aby zaniklo. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně obsáhlou problematiku, jdeme rovnou k věci.

Zánik povinného ručení na základě vaší vůle

Pokud byste chtěli sami způsobit, aby povinné ručení bylo ukončeno, máte poměrně omezené možnosti, konkrétně jsou tři. V první řadě je to dohoda s pojišťovnou. Můžete jí zkusit kontaktovat a domluvit se s ní na ukončení, i když úspěšnost není úplně vysoká. Pokud chcete povinné ručení vypovědět, jsou dvě varianty, ale musíte si pohlídat lhůty. Povinné ručení lze vypovědět ke konci platnosti smlouvy, ale musíte to udělat s předstihem šesti týdnů – pojištění končí například poslední den v roce, tak nejpozději šest týdnů před koncem roku už musí mít pojišťovna v ruce vaší písemnou výpověď. Druhou možností je udělat to v prvních dvou měsících, kdy máte smlouvu uzavřenou. To pak stačí jí opět písemně doručit výpověď a po osmi dnech pojištění zaniká.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Další způsoby zániku

Zánik povinného ručení je ale možný, jak už bylo řečeno, i bez vašeho přímého přičinění. Nelze toto téma pojmout jinak, než že se na jednotlivé varianty podíváme. V první řadě je to samozřejmě konec doby platnosti smlouvy, protože se uzavírá vždy na dobu určitou. Zde je ale jeden háček, pojišťovna vám povinné ručení vždy automaticky prodlouží, abyste neměli v žádném období nepojištěné vozidlo, takže pokud o to nemáte zájem, musíte smlouvu vypovědět (viz. předchozí odstavec). Stejně logická je i varianta, že zánik povinného ručení nastane v případě, že nezaplatíte. Konkrétně je to tak, že vám nejprve pojišťovna pošle výzvu, a pokud ji budete ignorovat, zruší smlouvu během měsíce.

Poměrně častý je i zánik povinného ručení z důvodu změny vlastníka vozidla. Vzhledem k tomu, že ta smlouva je vázaná na konkrétní osobu, není možné (ani u dědice), aby povinné ručení přecházelo. Je proto potřeba, jakmile ke změně dojde, to ihned nahlásit pojišťovně a přidat nějaký doklad, který to prokazuje – kopie kupní smlouvy, nebo například velkého technického průkazu, kde je vidět, že se změnil vlastník. Pokud vám vozidlo bylo ukradeno, opět platí, že to dáte vědět pojišťovně společně s prohlášením od Policie ČR a ručení bude zrušeno. Analogicky, pokud bude vozidlo zničeno, také se to nahlašuje, abyste neplatili za vozidlo, které již fyzicky neexistuje. Zde je častý problém, že si majitelé myslí, že když vůz neexistuje, nemusí platit. To ale pojišťovna nemůže vědět a vystavují se tak riziku penále za nezaplacenou částku.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>