Výpočet povinného ručení

Výpočet povinného ručení není žádná alchymie. Samozřejmě si nemůžete sami doma sednout s tužkou, papírem a kalkulačkou a spočítat si, kolik budete za povinné ručení platit, protože to je striktně v režii pojišťoven a každá na to má trochu jiný klíč, nicméně základní zákonitosti jsou stejné a my se vám je v tomto článku pokusíme přiblížit. Výpočet povinného ručení tak tedy nebudete moct sami realizovat do konkrétního výsledku, ale budete mít pojem o tom, co očekávat. Zároveň také pochopíte, proč se mohou ceny u různých osob, i když jsou u stejné pojišťovny, tak výrazně lišit. Ještě jednou radši zdůrazníme, že výpočet povinného ručení má každá pojišťovna lehce odlišný, nicméně zákonitosti, které zde zmíníme, platí pro drtivou většinu z nich.

Cena jde nahoru společně s rizikem

Toto je v podstatě základní poučka týkající se povinného ručení – čím vyšší je riziko vaší nehody, tím vyšší cenu vám pojišťovna nadiktuje. Nabízí se jednoduchá otázka a to, podle čeho vlastně bude pojišťovna před podpisem smlouvy o povinném ručení tuto rizikovost posuzovat. Těch ukazatelů je několik, tak se na ně postupně podíváme.

Začneme objemem motoru. Řidič ve výkonnějším vozidle je samozřejmě mnohem více náchylný k tomu, že způsobí nehodu a pojišťovna tedy bude muset hradit škody, a proto s objemem motoru stoupá i výsledný výpočet povinného ručení. Samozřejmě můžete argumentovat, že vyšší objem ještě nutně neznamená výkon, nicméně pojišťovny se jednoduše orientují právě podle něj. Dále je tu věk řidiče. Zde je to jasné, mladší řidič bez zkušeností je k nehodě náchylnější a právě proto mají nejdražší povinné ručení začínající řidiči. V neposlední řadě je důležité zmínit i místo bydliště. To je pro někoho možná kontroverzní a těžko pochopitelný ukazatel, nicméně musíte uznat, že pokud jezdíte v Praze, nebo na vzdálené vesnici, je v míře rizika rozdíl.

Vstupují do toho nějak limity?

Ano, i pojistné limity mají vliv na výpočet povinného ručení. Samozřejmě čím víc za vás může pojišťovna potenciálně zaplatit, tím více se bude jistit a to jištění není v ničem jiném než ve vyšší ceně. Na druhou stranu se opravdu nedoporučuje hledat v zájmu levného povinného ručení ty nejnižší limity, protože v případě větší nehody, kterou způsobíte, můžete hořce litovat. Když budeme konkrétní, optimum je nad 50 milionů korun.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Bonusy

Pokud byste chtěli nějak snížit výpočet povinného ručení, musíte prostě a jednoduše jezdit bez nehod. Toto je společné pro naprosto všechny pojišťovny – řidičům, kteří v minulosti neměli nehodu, dávají slevy. Samozřejmě to není úplně férové pro začínající řidiče, ale má to logiku. Zároveň když na konci každého roku budete požádáni o zaplacení na rok příští, získáte také slevu v podobě několika procent, pokud jste v tom roce nebourali, respektive za vás pojišťovna nemusela platit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>