Ukončení povinného ručení: jak ukončit povinné ručení

Toto zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel se zřizuje smlouvou mezi vlastníkem vozidla a pojišťovnou, která by měla vždy být poměrně stabilní a ukončení povinného ručení tak nemusí být jednoduchou záležitostí. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá. Z vašeho pohledu vás to ochrání před tím, aby vám pojišťovna kdykoliv nemohla zaslat výpověď a vy jste najednou měli nepojištěné vozidlo, se kterým nemůžete nikam odjet. Pojišťovna si tím pak pojišťuje, že může s penězi, které jí během roku zaplatíte, počítat. Ukončení povinného ručení je snadné ve dvou konkrétních případech, komplikované v ostatních. V tomto článku se podíváme na všechny.

Kdy je ukončení povinného ručení snadné?

Jak už bylo zmíněno, případy, kdy je ukončení povinného ručení snadné, jsou dva. Tím prvním je výpověď během prvních dvou měsíců po jeho uzavření. Pokud jste ještě v této lhůtě, stačí jednoduše doručit výpověď na pojišťovnu a během osmi dnů bude smlouva ukončena. Vzhledem k tomu, že se smlouvy obvykle uzavírají na dobu určitou, kterou je typicky jeden rok, je ukončení povinného ručení možné i ke konci pojistného období, což je druhá varianta. Zde je potřeba dát si pozor na to, že pojišťovna musí obdržet výpověď nejpozději šest týdnů před koncem platnosti smlouvy, jinak se vám povinné ručení prodlouží na další rok.

Jak má výpověď vypadat?

Mluvili jsme o tom, že ukončení povinného ručení se realizuje výpovědí. Logicky se tedy nabízí otázka, jak má taková výpověď vypadat. V první řadě musí být vždy písemná (nestačí jí odeslat emailem), musí mít datum a být podepsaná. Dále v ní musíte upřesnit, jaký úkon vlastně činíte, tzn. napíšete, že se jedná o výpověď, a že vypovídáte konkrétní smlouvu, kterou upřesníte – typicky jejím číslem. Samozřejmě musí být jasné, kdo tak činí, takže napíšete i své osobní údaje. Poté už jen stačí výpověď v písemné podobě doručit pojišťovně v příslušné lhůtě a je jedno, zda to uděláte prostřednictvím pošty, nebo osobně na pobočce.

Složitější případy ukončení povinného ručení

Pokud jste nestihli některou ze lhůt pro ukončení povinného ručení zmíněnou výše, musíte přistoupit k jiné variantě. Ta první je poměrně riziková – přestat platit. V tomto případě vás pojišťovna nejprve upozorní a typicky po měsíci smlouvu zruší. Dosáhnete tedy svého, ale na druhou stranu budete muset dlužnou částku stejně doplatit a ještě se vám k ní přičte příslušné penále. Druhá možnost je pojišťovnu kontaktovat, vysvětlit jí vlastní situaci a pokusit se s ní dohodnout. Ukončení povinného ručení dohodou obou stran je totiž samozřejmě možné.

Ať už budete povinné ručení rušit z důvodu, že vozidlo na někoho přepisujete, zalíbila se vám jiná varianta na trhu, byli jste okradeni apod., vždy mějte na paměti tyto základní poučky, protože pojišťovna má pochopitelně k dispozici mnohem širší právní znalosti než vy, tak abyste na to ve výsledku nedoplatili.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>