Registr povinného ručení – databáze ČKP

Povinné ručení je ze zákona povinné pro všechny majitele motorových vozidel, takže je logické, že musí existovat nějaký registr, díky kterému lze vykonávat dohled nad tím, zda tuto povinnost opravdu všichni motoristé dodržují. Konkrétně registr povinného ručení má pod sebou ve správě Česká kancelář pojistitelů a to už od roku 1999, kdy byla založena. Stejně jako mince má tato skutečnost dvě strany. Tou pozitivní je, že vám registr povinného ručení umožní kdykoliv si ověřit, zda máte povinné ručení sjednané. Pokud ho ale nemáte, ČKP to může snadno zjistit a v poměrně krátkém čase vás pokutovat, což je naopak ta negativní stránka. Abyste pochopili, jak registr povinného ručení funguje, podíváme se v tomto článku na obě stránky a začneme těmi horšími zprávami.

Pokuty od ČKP

Od roku 2009 existuje povinnost, že každý vlastník motorového vozidla musí mít sjednané povinné ručení a je úplně jedno, zda ho máte zavřené v garáži a nejezdíte s ním, nebo dokonce už ani nemusí existovat. Dokud ale není odhlášeno z registru vozidel, vystavujete se riziku, že vás bude ČKP pokutovat za nedodržení zákonné povinnosti. I to je jedním z důvodů, proč je registr povinného ručení veřejný – aby se pak nikdo nemohl vymlouvat, že ztratil informace o svém ručení a neměl možnost si to nijak ověřit. Ono je to opravdu špatná výmluva, když se zamyslíte ještě nad tím, že stačí zvednout telefon a zavolat na pojišťovnu. Když to ale shrneme – nemáte sjednáno, existuje registr povinného ručení a ČKP vás díky tomu bude pokutovat.

Jak vysoké pokuty to jsou?

Když jen lehce odbočíme, protože se jedná o poměrně častou otázku, pohybujeme se v rozmezí 20 až 300 Kč podle typu vozidla. Když se budeme bavit o osobních automobilech, je pokuta 70 Kč, nicméně za jeden den. To znamená, že ve výsledku to může být mnohem dražší, než kdybyste na auto, které nepoužíváte, radši sjednali povinné ručení.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Co mi registr povinného ručení umožní zjistit?

Výhody, které registr povinného ručení přináší a o kterých už byla v úvodu trochu řeč, jsou především možnost každého ověřit si, zda má vozidlo pojištěné. Na internetu je spousta portálů, které tuto službu nabízejí, nejspolehlivější to ale je vždy na oficiálních stránkách ČKP. K tomu, abyste si to mohli zjistit, vám postačí pouze SPZ vozidla. Na druhou stranu je potřeba tu zmínit jednu zásadní věc. Takovéto informace vám sice registr povinného ručení poskytne, nicméně slouží pouze vám. Pokud vás tedy zastaví Policie ČR a bude požadovat prokázání, že je vozidlo pojištěno, nemůžete jim například předat vytištěnou stránku, kde je vidět tato informace v registru. Tuto skutečnost lze prokazovat jedině zelenou kartou a ničím jiným. Nebudete sice pokutováni za to, že povinné ručení nemáte, ale že u sebe nemáte příslušný doklad.

Registr povinného ručení vám tedy může pomoci, ale opravdu berte informace v něm pouze jako informaci pro vás, i když jsou vždy pravdivé.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>