Povinné ručení podle obsahu (výkonu)

Tento článek zaměříme na to, že ne vždy platí, že nejlevnější je nejlepší a tedy jak vybírat povinné ručení podle obsahu. Je to věčný problém. Na internetu je k dispozici spousta různých kalkulaček, srovnávačů, porovnávačů a dalších nástrojů, které sice nechceme zavrhovat, protože vám opravdu uspoří neskutečné množství času, který byste vyhodili procházením nabídek, ale mají jeden společný problém. Když je využije běžný uživatel, co nezná problematiku povinného ručení, tak získá výslednou tabulku, kde vlastně vidí, jak drahé pojištění získá u konkrétních pojišťoven. To ale svádí k tomu, aby si to seřadil jen podle ceny a zvolil to nejlevnější. To je ale chyba, je potřeba posuzovat povinné ručení podle obsahu, nikoliv jen podle ceny, protože ve výsledku se vám tato neznalost může mnohonásobně prodražit. Proč a co dalšího sledovat u tohoto zákonného pojištění? Přesně tomu se budeme věnovat.

Hlavně ty limity…

Pokud jste si přečetli úvod a chápete již, že cena není všechno, a že vybírat povinné ručení podle obsahu je naopak tou cestou, kterou byste měli jít, asi vás napadla otázka, na co se tedy máte zaměřit. Tím prvním, co byste měli hledat, je výše limitů. K tomu drobné vysvětlení, abyste pochopili proč. Limity jsou vlastně maximální částky, které za vás pojišťovna uhradí v případě dopravní nehody, kterou jste způsobili. Víc vám jednoduše řečeno nedá a je jasné, že když má pojišťovna nést riziko, že v budoucnu bude muset hradit vyšší částky, bude se jistit vyššími poplatky za povinné ručení a zde nastává problém. Jak už bylo řečeno v úvodu, většina lidí si totiž seřadí výsledky srovnávačů podle ceny a zapomenou na to, že u nejlevnějšího povinného ručení budou mít nejnižší možné limity. Pokud poté někdy v budoucnu způsobí vážnější dopravní nehodu, kde budou velké škody, musejí miliónové škody doplácet ze svého.

Jaké jsou tedy optimální limity?

Minimální limity jsou ze zákona 35 milionů korun pro škodu na majetku a stejně je to u škody na zdraví. Obvykle se doporučuje, abyste si vybírali povinné ručení s limity minimálně 50 milionů korun. Zase to ale není potřeba přehánět a vybírat si až z horní hranice nabídky, kde se pohybujeme okolo sta milionů. Optimum je v rozmezí 50 až 75 milionů.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Co ještě sledovat, když si vybírám povinné ručení podle obsahu?

Jakmile jste spokojení s cenou a výši limitů a máte pořád ještě několik variant, ze kterých můžete vybírat, zaměřte se na následující. V první řadě na bonusy. To jsou slevy, které získáte na konci každého roku, pokud jste v tom roce nezpůsobili dopravní nehodu. Za pár let vám tak mohou výrazně zlevnit povinné ručení. Dále si určitě hlídejte spoluúčast, abyste nemuseli v případě nehody platit ze svého nějaké vysoké procento. V neposlední řadě dnes pojišťovny vzhledem k velké konkurenci nabízejí i některé doplňkové služby, nad kterými se také zamyslete.

Takže ještě jednou na závěr – vybírejte povinné ručení podle obsahu, nikoliv podle ceny.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>