Povinné ručení bonusy i malus

Jak mají pojišťovny nalákat v takové konkurenci klienty, aby si u nich uzavřeli povinné ručení? Bonusy, to je jednoduchá odpověď. Pokud jste si již procházeli nabídku, protože hledáte pojištění pro své vozidlo, nebo jen tak pokukujete, kde byste se mohli mít finančně lépe, určitě jste na ně museli narazit, protože je nabízí doslova každé povinné ručení. Bonusy vás u pojišťoven odmění za bezškodní průběh, tedy za rok bez nehod. Jak odměňují? Nejjednodušším možným způsobem a tedy srážkou z ceny povinného ručení na další rok. I když by se to mohlo zdát na první pohled poměrně jednoduché – jezdím rok bez nehod, dostanu slevu, situace na trhu je samozřejmě mnohem komplikovanější, tak se na toto téma „povinné ručení bonusy“ podíváme v tomto článku.

Jak vysoké jsou bonusy?

První otázka každého řidiče, nicméně odpovědět na ní není vůbec snadné. Pokud se budeme bavit o průměru, je to 5%, což znamená, že pokud za rok nezpůsobíte žádnou dopravní nehodu, získáte takto vysokou slevu. Samozřejmě najdete pojišťovny, které mají bonusy vyšší, ale i ty s nižšími apod. Je potřeba si vždy nabídku prostudovat poměrně důkladně. Můžete totiž narazit i na modely, které za první roky bez nehod nabízejí poměrně nízká procenta, ale zase pak rychleji narůstají, jak máte déle povinné ručení. Bonusy se tedy každý rok přičítají (5+5+5…) až do maximální výše, kterou má zase každá pojišťovna nastavenou jinak. Pokud se opět podíváme na průměr, tak obvykle se můžete dostat až na šedesátiprocentní slevu z původní ceny.

Co začínající řidiči?

Když se nad tím zamyslíte, tak jsou v tomto systému samozřejmě znevýhodněni začínající řidiči, kteří nemají řidičskou historii a nemohou si tedy nárokovat žádnou slevu z ceny na povinné ručení. Bonusy, respektive propůjčené bonusy jsou slovním spojením, které by měli v tom případě v nabídce hledat. V praxi to znamená to, že vám pojišťovna promine například 15% z ceny hned na začátku, ale další bonusy vám začne přičítat až po třech letech bez nehod. Na druhou stranu, pokud v tomto období způsobíte nehodu, budete muset poskytnuté bonusy zpětně doplácet.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Když bonus, tak i malus.

Myslete i na to, že sice pojišťovny samozřejmě všude zdůrazňují, jak vysoké mají bonusy, ale v jejich podmínkách existují i malusy. Celý systém jejich vyvažování je dnes poměrně sofistikovaný a každá ho má trochu upravený oproti základnímu modelu, nicméně pro pochopení si to vysvětlíme na jednoduchém příkladu. Máte již získaný bonus 10% (dva roky bez nehod) a způsobíte nehodu. Většina pojišťoven má malus (tedy postih za dopravní nehodu) právě v podobě dvou let, které vám odebere, takže v tomto případě byste se dostali zpět na původní cenu. Samozřejmě je ale možné, abyste žádný bonus ještě neměli, způsobili nehodu a šli tedy vlastně do minusu, tedy by se vám povinné ručení zdražilo.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>