Plnění z povinného ručení

Na první pohled je to jednoduché. Splňujete zákonnou povinnost, tedy máte sjednané pojištění vašeho vozu, způsobíte dopravní nehodu a pojišťovna uhradí škodu na cizím majetku a zdraví – dojde k takzvanému plnění z povinného ručení. Kdyby byl celý proces opravdu takto triviální, bylo by to výborné, nicméně má to mnoho háčků. V tomto článku se na ně podíváme. Konkrétně na to, kdy pojišťovna nebude vůbec ochotna poskytnout plnění z povinného ručení, kdy se bude takzvaně „cukat“ a co všechno si vlastně můžete nárokovat. Hned na úvod zdůrazníme, že úplně pomineme spoluúčast a limity, které jsou problematikou pro samostatné téma.

Kdy pojišťovna neposkytne plnění z povinného ručení?

Za plnění z povinného ručení se v žádném případě nedá považovat škoda způsobená vám – ať už na vašem vozidle, na vašem zdraví, ušlý zisk, protože budete v pracovní neschopnosti apod. V tomto směru opravdu nemáte šanci cokoliv získat. Poměrně zajímavé také je, že pojišťovna nebude hradit škodu, která vznikla při manipulaci s nákladem stojícího vozidla. Pokud tedy nějakou takovou aktivitu konáte, mohlo by se zdát, že se jedná o běžný provoz vozidla, nicméně není to tak, plnění z povinného ručení se nedočkáte. To platí i v případě, že byste se účastnili nějakého závodu – výjimku tvoří skutečnost, pokud byste při takovém závodu museli dodržovat pravidla silničního provozu.

Kdy nebude poskytovat, i když by měla?

Je jasné, že i pojišťovna se snaží „dělat byznys“, to znamená maximálně vydělávat a na plnění z povinného ručení se nikdy úplně netváří. Může se vám proto stát, že i když na to máte nárok, pojišťovna nebude chtít plnit. To jsou především případy, kdy objednáváte nadstandardní služby – zbytečně drahou odtahovou službu pro poškozeného, zbytečně drahou péči apod. Pojišťovna jednoduše řečeno bude chtít platit jen to, co má tržní cenu. Jak se tedy těmto problémům vyhnout? Jedině komunikací a to jak s poškozeným, aby si nezajišťoval nejdražší služby, a zároveň porada s pojišťovnou, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Co naopak poskytne?

Zde naopak zmíníme některé škody, které plnění z povinného ručení může pokrýt, i když to třeba tolik motoristů neví. V zásadě je to veškeré odškodné druhého řidiče, tedy toho poškozeného – odškodnění za ztížení společenského uplatnění, bolestné, ztráta výdělku při pracovní neschopnosti apod. Je tedy mylná představa, že povinné ručení uhradí jen škodu na majetku a přímou škodu na zdraví, tedy náklady za léčení. To opravdu není pravda, a pokud máte dostatečně vysoké limity, požadujte po pojišťovně, aby to za vás uhradila v případě, že to bude požadováno. I náklady na výživu pozůstalých, pokud způsobíte smrtelnou nehodu, sem spadají.

Když bychom to nějak shrnuli, snažte se v případě nehody maximálně komunikovat se všemi zúčastněnými. Ignorace a pasivita rozhodně není cestou – pojišťovna vám sama od sebe nic nenabídne, a pokud se nebudete bavit s poškozeným, je to vůbec ta nejhorší možná cesta.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>