Ověření a zjištění povinného ručení

Může se to stát každému. Zapomenete, do kdy máte pojištěné vaše vozidlo (například jste ztratili zelenou kartu) apod., a potřebujete zjistit, zda s ním ještě můžete na silnice. Dá se to ale poměrně snadno zjistit, nicméně nejprve vysvětlíme, co vlastně je Česká kancelář pojistitelů, u které to budete zjišťovat. ČKP je profesní organizace zřízená na základě zákona z roku 1999, která sjednocuje poskytovatele pojištění odpovědnosti z provozu vozidel, tedy povinného ručení. Pokud tedy potřebujete ověření povinného ručení, budete hledat u ní. To je v podstatě ta výhoda – že vám umožní zjistit si, zda je vozidlo pojištěno. Na druhou stranu se s ní také můžete snadno dostat „do křížku“, protože od roku 2009 máte povinnost mít povinné ručení zřízené i na vozidlo, které nevyužíváte, ale je přihlášené, a právě díky této databázi ČKP poměrně snadno zjistí, koho se to týká a může pokutovat.

Jak tedy provést ověření povinného ručení?

I když je obvyklý dotaz, kam musím pro ověření povinného ručení volat, v zásadě se nemusí volat nikam. Stačí jít na stránky České kanceláře pojistitelů, které najdete na adrese – http://www.ckp.cz/home.php , a „proklikat“ se až k možnosti ověření povinného ručení. Pak už je to nesmírně jednoduché a pochybujeme, že byste se v tom nezorientovali – zadáte SPZ vozidla, které vás zajímá, a datum, u kterého se ptáte, zda v ten den bude vozidlo ještě pojištěno. To je jedna cesta, nicméně z databáze ČKP se opravdu dozvíte pouze ANO/NE. Pokud by vás zajímaly další informace o vašem povinné ručení, které zrovna nemůžete zjistit, musíte volat na pojišťovnu za předpokladu, že aspoň tohle víte – samozřejmě není možné ověření povinného ručení u jiného ústavu, než jehož služby využíváte.

Nejedná se ale o oficiální potvrzení

Toto musíme trochu rozvést. Pokud si najdete na stránkách ČKP ověření povinného ručení, kde vám bude řečeno, že pojištěno máte, tak ano, je to pravdivá informace. To znamená, že pokud si chcete ověřovat, určitě jděte na tyto oficiální stránky, protože máte jistotu oproti neoficiálním portálům, které to také nabízejí, nicméně mohou být na tuto databázi špatně napojeny a poskytnout vám nepravdivý výsledek. Proč tedy říkáme, že se nejedná o oficiální ověření povinného ručení? Protože vám není k ničemu, slouží pouze pro vaši informaci. Stránku si nemůžete vytisknout a prokazovat na základě ní pojištění policistům apod.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Zelená karta

Pokud po vás někdo bude chtít ověření povinného ručení (typicky hlídka Policie ČR), tedy že máte auto pojištěné, musíte se vždy prokazovat zelenou kartou. Pokud jsme tedy v úvodu říkali situaci, kdy máte ztracenou zelenou kartu, neměli byste v takové době vyjet na silnice, protože se vystavujete pokutě, že tento doklad u sebe nemáte. V praxi je to doklad trochu zvláštní, protože ho získáváte už společně se složenkou k zaplacení, tzn., máte ho k dispozici i v případě, že jste povinné ručení ještě nezaplatili, ale funguje to prostě tak.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>