Odhlášení povinného ručení

Není to nic neobvyklého. V současnosti je na trhu tak masivní nabídka pojišťoven, že se vám kdykoliv může stát, že narazíte na povinné ručení, které bude jednoduše výhodnější než to vaše a budete chtít měnit. Nebo vám někdo odcizí vozidlo a nebudete chtít ručení platit a podobně; možných situací je opravdu celá řada. V každém případě se ale budete potýkat s problémem nazvaným – odhlášení povinného ručení (nebo jinými slovy výpověď). To je bohužel problém poměrně komplikovaný, protože pojišťovny se samozřejmě snaží si své klienty udržet a nějaké jednorázové odstoupení od smlouvy v naprosté většině případů neumožňují a má to svou logiku i pro vás. Kdyby totiž taková možnost existovala, měla by ji i pojišťovna a vám by jednoho dne mohla přijít výpověď a najednou byste měli nepojištěné vozidlo, se kterým nemůžete na silnici. Jak tedy na odhlášení povinného ručení, abyste měli co nejméně starostí? Je několik variant, na které se v tomto článku podíváme.

Standardní metody odhlášení povinného ručení

Pokud se budeme bavit o metodách, které jsou opravdu standardní, tedy běžně se pro odhlášení povinného ručení používají, tak jsou vlastně dvě. První je odhlášení v prvních dvou měsících od uzavření smlouvy. Jakmile se ještě v této lhůtě na počátku smluvního vztahu rozhodnete, že chcete povinné ručení zrušit, máte to jednoduché. Doručíte pojišťovně výpověď, začne běžet lhůta osm dnů a na jejím konci je odhlášení povinného ručení. Pokud ale v této lhůtě nejste, budete muset čekat a to na to, až se bude vaše smlouva o povinném ručení blížit ke konci. Pak jí můžete vypovědět také, ale musíte si pohlídat jednu zásadní věc. V případě, že chcete vypovědět smlouvu ke konci pojistného období, musíte výpověď doručit pojišťovně dříve než šest týdnů před vypršením platnosti. Pokud tento termín prošvihnete, budete mít povinné ručení na další rok.

Jak má výpověď vypadat?

Jednoduchá otázka s jednoduchou odpovědí, která vás možná napadla, tak na ni odpovíme. Odhlášení povinného ručení v tomto směru opravdu není úkonem, se kterým byste museli za právníkem. Jednoduše napíšete údaje o vás, že chcete vypovědět smlouvu (tu upřesníte číslem), podepíšete, přidáte datum a máte hotovo. Důležité je, abyste ji pojišťovně písemně doručili – to znamená osobně na přepážku, nebo poštou. Žádné emailové ani telefonické výpovědi nebudou platné.

Nestandardní postupy

Kdybyste potřebovali povinné ručení zrušit opravdu nutně, a nemůžete z jakéhokoliv důvodu využít standardní postupy zmíněné výše, můžete zkusit pojišťovnu kontaktovat a domluvit se s ní, protože odhlášení povinného ručení dohodou je samozřejmě možné; v tom vám nikdo nemůže bránit. Zda bude pojišťovna ochotná, to už je jiná otázka. Druhou variantou, která se ale moc nedoporučuje, je nezaplatit platbu. Ve výsledku to bude vypadat tak, že vy nezaplatíte, pojišťovna vás upozorní, a pokud stále nebudete reagovat, tak vám vypoví smlouvu. Ty peníze po vás stejně bude chtít a ještě k nim přidá penále, pokud by se vám to ale i tak vyplatilo, můžete o tom uvažovat.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>