Nezaplacené povinné ručení

Nenechte se mýlit, nezaplacené povinné ručení nemusí znamenat jen situaci, kdy ho máte uzavřené a zapomenete zaplatit složenku. Mnozí řidiči, kteří mají například auto již dávno sešrotované, ale nepodnikli příslušené kroky ve vztahu k registru vozidel, totiž mohou mít nezaplacené povinné ručení také, i když sami ani nevědí, že by ho vůbec měli mít. V takovém případě má totiž od počátku roku 2009 Česká kancelář pojistitelů (dále jen ČKP) právo vlastníku vozidla, které má ze zákona povinnost mít povinné ručení, účtovat denní poplatek jako pokutu za to, že ho nemá. A vzhledem k tomu, že se vám to může oproti uzavřenému ručení mnohonásobně prodražit, věnujeme této tématice tento článek. Zaměříme se na modelové situace, ve kterých si vlastníci vůbec nejsou vědomí, že by měli povinné ručení uzavřít, ale začneme tou klasickou, která se každému hned vybaví – mám nezaplacené povinné ručení, které existuje.

Co mi může pojišťovna udělat?

Pokud nezaplatíte povinné ručení, které máte sjednané, tak vám nejprve přijde pouze upomínka, což je ještě v pořádku – každý může zapomenout. Druhá v pořadí je žádost a následuje zrušení smlouvy. Tím pádem nemůžete s autem vyjet na silnici, ale především po vás pojišťovna začne vymáhat dlužnou částku jinou cestou a přidá k ní i penále. I když tedy někteří lidí využívají tuto možnost k ukončení smlouvy, může se takové nezaplacené povinné ručení mnohonásobně prodražit.

Co mi může udělat ČKP?

Jak už bylo řečeno, ČKP má pravomoc, pokud zjistí, že se v registru nachází vozidlo, které ale nemá zřízené povinné ručení, udělovat pokuty, respektive vymáhat poplatky. V praxi se to nejčastěji týká vlastníků již neexistujících automobilů, kteří si naivně mysleli, že zničením automobilu jim odpadají veškeré starosti, nicméně to nenahlásili na registr vozidel a ČKP tak může požadovat poplatek za nezaplacené povinné ručení. Dále sem spadají vlastníci, kteří nenahlásili na registr převod (prodej a darování). Můžete mít v kupní smlouvě desetkrát upraveno, že změnu na registr musí nahlásit kupující, nicméně pokutováni za nezaplacené povinné ručení budete vždy vy. To, že to pak můžete vymáhat, je věc druhá, nicméně vám to způsobí samozřejmě další komplikace.

Zároveň myslete i na to, že pokud zrušíte povinné ručení z důvodu odcizení vozidla, musíte to na registr taky ohlásit, aby vaše vozidlo buď úplně vyškrtli, nebo ho alespoň označili za depozit a vy jste se vyhnuli zmíněnému poplatku od ČKP.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Jak vysoký ten poplatek je?

Sám o sobě tak vysoký není. Konkrétně se tu bavíme o částkách od 20 do 300 Kč podle typu vozidla. Nejvíce lidí asi bude zajímat poplatek za nezaplacené povinné ručení osobního vozidla, tam se pohybujeme mezi 50 až 70 Kč, nicméně jsou to částky za den. Ve výsledku se tedy můžete dostat na poplatek, který je reálně vyšší než cena za uzavřené povinné ručení.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>