Neplacení povinného ručení

Klasická chyba tisíců řidičů – mají auto, které nepoužívají, a proto jim jen stojí v garáži, čeká na sešrotování apod., nicméně ho neodhlásili z registru vozidel. I když je zákonná novela, která tyto situace upravuje, účinná už od počátku roku 2009, pořád se nepodařilo tento nešvar vymýtit. V této situaci se totiž jedná o neplacení povinného ručení, za což budete pokutování Českou kanceláří pojistitelů (dále jen ČKP). Podíváme se na ty úplně nejtypičtější případy, kdy k neplacení povinného ručení dochází. Závěrem ještě zmíníme, co se může stát, když dojde z vaší strany k neplacení povinného ručení, které máte uzavřené.

Kdy mohu být pokutován?

Úplně nejčastější jsou situace, kdy si vlastník vozidla nepohlídá zavedení změn v registru vozidel. Typicky jsou to majitelé vozidel, která třeba již ani neexistují – byly sešrotovány, rozebrány na součástky apod., nicméně to nenahlásili na registr. Dále jsou tu i ti, kteří přehnaně důvěřovali při prodeji, nebo darování. Platí pravidlo, že pokud se chcete vyhnout postihům za neplacení povinného ručení, obstarejte si to na registru vozidel sami. Můžete si sice při prodeji smluvně dojednat, že tato povinnost je na kupujícím, nicméně ČKP bude pokutovat vás, pokud k tomu nedojde.

I když se to může zdát hodně divné, tak i v případě, že bylo vozidlo odcizeno, musíte to hlásit na pojišťovnu, která by vám měla umožnit povinné ručení zrušit, nicméně pak to musíte oznámit i registru, že vám bylo ukradeno. Máte dvě možnosti – buď ho rovnou vyškrtnout, nebo dát do režimu depozitu; v obou případech se vyhnete pokutě za neplacení povinného ručení.

Jak vysoký ten postih za neplacení povinného ručení je?

Podle informací z ČKP se za jeden den neplacení povinného ručení účtuje od 20 do 300 Kč podle typu vozidla. Samozřejmě nejčastější je to u osobních vozů, kde se pohybujeme v částkách od 50 do 70 Kč za jeden den. Na první pohled se nejedná o nijak závratnou částku, nicméně může se to poměrně snadno nashromáždit a to právě v případech, kdy vlastník auto zničí a myslí si, že má hotovo.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Neplacení existujícího ručení

Výše zmíněné případy se týkaly situací, kdy vlastník neplatí povinné ručení z důvodu, že ho prostě nemá, i když by ho mít měl. Samozřejmě ale může dojít i k tomu, že máte povinné ručení sjednané a nezaplatíte ho. Co bude následovat? Tak v první řadě můžete očekávat, že vám přijde pouze upomínka, pokud jste například jen zapomněli, zahrabali někam složenku apod. Typicky po pár týdnech vám pojišťovna zašle žádost a po zhruba měsíci smlouvu zruší. Sice tak tedy můžete při neplacení povinného ručení dosáhnout jeho zrušení, což někdo chce záměrně, nicméně stejně po vás bude pojišťovna nezaplacenou částku vymáhat. A co je horší, bude po vás chtít i penále, které s každým dnem prodlení samozřejmě narůstá. Právě proto se tato varianta rušení povinného ručení nedoporučuje.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>