Krátkodobé povinné ručení třeba na měsíc

Věříme tomu, že s tímto produktem se setkala jen určitá skupina z vás, konkrétně motorkáři. Krátkodobé povinné ručení je poměrně mladým produktem, který má uspokojit poptávku řidičů, kteří jednoduše nepotřebují využívat svá vozidla (a je jedno, zda se jedná o automobil, nebo motocykl, protože na trhu je nabídka pro obě varianty) celoročně. Je pro ně proto zbytečné si povinné ručení na celý rok také platit. Dříve se to řešilo tak, že se na období, ve kterém nechtěl řidič jezdit, odevzdávaly poznávací značky. To šlo do roku 2009, nicméně v té době se změnil zákon a nebylo jiné řešení, než si pořídit buď klasické, nebo právě krátkodobé povinné ručení. Proč tomu tak je a jak je to vlastně s cenou tohoto finančního produktu? I na to se podíváme v tomto článku.

Proč je potřeba mít alespoň krátkodobé povinné ručení?

Jak už bylo řečeno v úvodu, do roku 2009 jste jednoduše odevzdali značky a měli jste klid – nemuseli jste vůbec řešit, že máte v garáži automobil/motocykl, se kterým nejezdíte a nemá povinné ručení. To už ale od zmíněného roku neplatí, protože byla zavedena povinnost mít zřízení povinné ručení, pokud vozidlo existuje. Pokud byste ho tak úplně nedohlásili z registru, nemůžete se tomu vyhnout, jinak se vystavujete pokutám od České kanceláře pojistitelů a ty mohou být ve výsledku mnohem dražší, než kdybyste celý rok platili povinné ručení.

Tento problém řeší právě krátkodobé povinné ručení, protože i když vlastně vozidlo bude pojištěno pouze určitou část roku a tedy platí, že ve zbytku s ním nemůžete na silnice vyjet, vyhnete se zmíněným pokutám. Toto se ale týká opravdu spíše sezónního pojištění motocyklů. Existují totiž i produkty, které nabízejí pojištění automobilů například na dva měsíce, a ty obvykle po dvou měsících zanikají a budete muset odhlašovat.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Jak je to s cenou?

Krátkodobé povinné ručení bude samozřejmě levnější než to klasické. To není asi nic překvapivého. Pokud byste se ale chtěli bavit o konkrétních číslech, bude to mnohem složitější. I tato krátkodobá varianta se totiž odvíjí podle vlastností řidiče a vozidla, které pojišťujete a nelze proto moc konkretizovat. Je to opravdu klasika. Pojišťovna bude řešit, jaký objem má motor vašeho vozidla, jaký je váš věk a kde bydlíte. Čím rizikovějším řidičem pro ni budete, tím dražší krátkodobé povinné ručení budete mít. Je jasné, že právě díky této návaznosti ceny ručení na jednotlivé osoby je to tak vše, co vám můžeme k ceně říct. Samozřejmě i zde platí, že za bezškodní průběh (tedy rok respektive sezonu bez nehody získáte slevu) a všechny běžné zákonitosti, na které jste zvyklí z klasického povinného ručení.

Spíše zajímavostí je produkt pojišťovny Kooperativa, která nabízí krátkodobé povinné ručení na dva měsíce, o kterém už byla trochu řeč, a tam můžeme zmínit, že stojí 199 Kč. Problém je, že po těch dvou měsících zaniká a o problematice pokut od ČKP už byla řeč.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>