Kontrola povinného ručení: zelená karta na auto

Když se řekne kontrola povinného ručení, každému se asi nejprve vybaví hlídka Policie ČR stojící u silnice s „plácačkou“. K těmto situacím se dostaneme, nicméně protože se jedná o širší pojem, podíváme se i na další situace. Tak například, co když ztratíte veškeré informace o vašem povinném ručení a potřebujete nutně zjistit, zda je vaše auto ještě pojištěno – musíte někam dojet, nechcete platit pokutu ČKP apod.? Možná bychom měli na úvod vysvětlit, co znamená zkratka ČKP, protože se k ní ještě párkrát vrátíme. ČKP je Česká kancelář pojistitelů. Ta byla zřízena zákonem z roku 1999 a jednoduše řečeno pod sebou sjednocuje všechny poskytovatele tohoto finančního produktu. Pokud je tedy kontrola povinného ručení tím problémem, který vás momentálně trápí, budete se obracet na ní. Nejprve ale k hlídce Policie ČR.

Vždy vozte zelenou kartu

Pokud vás zastaví policisté, budou kromě dalších dokladů chtít vidět především zelenou kartu. To je univerzální doklad pro celou EU, kterým prokazujete, že vaše vozidlo má sjednané povinné ručení. Hned v této části zmíníme, že se jedná o opravdu jediný oficiální doklad, kterým se můžete prokazovat. Kontrola povinného ručení je možná ještě dalšími způsoby (viz. níže kontrola u ČKP), nicméně ty jsou vždy jen informativní a slouží vám. Policistům bude opravdu jedno, že jste si na stránkách ČKP našli, že máte povinné ručení sjednané, nebo že vám to po telefonu řekla paní v pojišťovně, pokud nemáte zelenou kartu. Nebudou vás samozřejmě pokutovat hned za to, že ručení vůbec nemáte, ale za to, že sebou nemáte doklad.

Jak prokážu, že je zaplacené?

Když se nad tím zamyslíte, zelená karta nedává jako doklad úplně smysl, protože to není spolehlivá kontrola povinného ručení. V praxi jí totiž dostanete hned společně s požadavkem na zaplacení na další rok. To znamená, že povinné ručení vůbec nemusíte mít zaplacené a stejně máte zelenou kartu. Jedná se prostě o mezeru, kterou vy nemusíte řešit. Žádný doklad o zaplacení ani nic podobného sebou vozit nemusíte.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Kontrola povinného ručení na internetu

Už to bylo naznačeno. Zkontrolovat, zda máte platné povinné ručení, si můžete ověřit i sami na internetu, ale ještě jednou zdůrazňujeme – je to pouze informativní a pro vás, nikde tím není možné existenci dokládat. Uděláte to jednoduše na portálu ČKP na adrese – http://www.ckp.cz/home.php , kde musíte znát pouze SPZ vozidla. Existují samozřejmě i další portály, které tuto službu nabízejí, nicméně obvykle jsou pouze navázány na tuto databázi a samozřejmě oproti oficiálnímu zdroji tam může být riziko chyby. Kontrola povinného ručení tak jedině na stránkách ČKP.

Pokud internetu nedůvěřujete, nebo máte jiný důvod, můžete ještě zavolat na vaši pojišťovnu, kde vám samozřejmě o vašem povinném ručení poskytnou více informací, než lze zjistit z databáze ČKP.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>