Kalkulátor povinného ručení

Na úvod začneme otázkou, která se ihned nabízí – co je to vlastně kalkulátor povinného ručení. Naleznete ho jak na oficiálních stránkách pojišťoven, tak na neoficiálních webech, které se vám snaží pomoci s orientací na trhu. Jednoduše do něj zadáte data, která požaduje, a on vám vypočítá pravděpodobnou cenu povinného ručení. Respektive, abychom to upřesnili, na stránkách pojišťoven vám kalkulátor povinného ručení spočítá přesnou cenu u nich a na zmíněných neoficiálních webech je schopen vám vypočítat cenu u různých institucí, abyste měli možnost porovnávat. Protože se někteří lidé často diví, proč po nich kalkulátor povinného ručení chce zrovna tenhle údaj a jaký to má vlastně vliv na výslednou cenu, podíváme se na tuto problematiku v tomto článku.

Co zvyšuje cenu povinného ručení?

Tak v první řadě je tu objem motoru. I když to automobilovým nadšencům nemusí připadat úplně logické, protože velký objem ještě nemusí nutně znamenat výkonné vozidlo a bylo by tedy bez debat smysluplnější řídit se výkonem ať už v kilowatech, nebo koňských silách, drtivá většina pojišťoven používá objem motoru a kalkulátor povinného ručení ho po vás bude chtít jako první údaj. Důležité je zmínit, že se to neodvíjí přímo od něj, ale spíše do jaké skupiny budete zařazeni, takže v praxi můžete být ve skupině s řidiči, kteří mají vyšší objem motoru a naopak. V každém případě platí, že vyšší objem znamená dražší povinné ručení.

Další v pořadí je stáří řidiče. Zde obvykle platí opačná úměra, než je tomu u motoru, takže čím starší řidič, tím nižší částku mu kalkulátor povinného ručení spočítá. Samozřejmě to ale nelze brát absolutně, protože do toho vstupují ještě další faktory, o kterých bude řeč níže, a to typicky nehodovost. Pokud se totiž bude jednat o staršího řidiče, který má za sebou větší počet nehod, může mít povinné ručení ve výsledku i dražší.

Víceméně poslední faktor, který z těch „negativních“ bere každý kalkulátor povinného ručení v potaz, je místo bydliště. Pokud totiž bydlíte ve větším městě, budete mít pravděpodobně pojistku dražší než váš známý z poklidné vesnice. Zapomínat nesmíte ani na pojistné limity, protože čím větší limit si zvolíte, tím dražší povinné ručení bude. Na druhou stranu se v tomto směru obvykle nedoporučuje šetřit, protože by se vám to v případě nehody mohlo snadno vymstít.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Co cenu může naopak snížit?

Pokud pomineme to, že můžete při koupi automobilu vybírat spíše ten, co spadá do nižší objemové skupiny, nebo že se můžete přestěhovat apod., tím hlavním, co vám bude táhnout cenu povinného ručení, jsou bonusy. Těmi pojišťovna odměňuje řidiče, kteří jezdí bez nehod. Pokud si ho teprve sjednáváte, bude se vás kalkulátor povinného ručení ptát, jak dlouho jste v minulosti jezdili bez nehod, ale i když už ho máte sjednané, tak každý rok vám pojišťovna dá nějakou slevu, pokud za vás nemusela nic hradit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>