Kalkulace výše povinného ručení

V tomto článku se podíváme na jednu ze základních otázek, která každého zajímá, když si vybírá toto zákonné pojištění motorových vozidel a tedy na cenu, respektive na to, od čeho se odvíjí kalkulace povinného ručení. Existuje totiž hned několik ukazatelů, podle kterých vám pojišťovna cenu určí a je dobré říct si k nim pár slov, protože nejsou výjimkou dotazy, jako například – proč je to takhle, proč to pojišťovna chce vůbec vědět apod. Abyste se v tom trochu lépe zorientovali a měli představu o tom, zda můžete vy konkrétně očekávat spíše dražší, nebo levnější nabídku, připravili jsme pro vás tento článek.

Proč je kalkulace povinného ručení vyšší?

Začneme ukazateli, na základě kterých bude výsledná kalkulace povinného ručení stoupat. Hned na úvod je potřeba zmínit, že s většinou z nich jednoduše nic nenaděláte. Jsou to objektivní skutečnosti, se kterými pojišťovna spojuje vyšší cenu, ale je dobré, je znát, abyste nebyli překvapeni. Tím prvním je objem motoru. Kalkulace povinného ručení bude vyšší pro majitele motorových vozidel s vyšším objemem. I když to v zásadě nedává úplně smysl, protože objem motoru nemá přesně vliv na výkon, o který jde pojišťovně především, ale je to prostě tak.

Druhým v pořadí je věk řidiče. Zde je to jednoduché. Pokud nebudeme brát v potaz nehodovost, tedy počet nehod, které měl konkrétní řidič v minulosti, bude mít povinné ručení vždy dražší mladší řidič – můžeme to klidně nazvat téměř nepřímou úměrou. A třetím důležitým vstupním datem, které kalkulace povinného ručení vyžaduje, je místo bydliště. To připadá zvláštní asi největšímu počtu lidí, nicméně platí, že pokud bydlíte ve větším městě, budete mít dražší povinné ručení.

Jen v krátkosti ještě pár slov k limitům pojistného plnění. Nižší limity také bude znamenat levnější povinné ručení, ale obvykle se nedoporučuje je snižovat příliš, protože se vám to může mnohonásobně vymstít v případě dopravní nehody a nikdo není bezchybný.

  • Srovnejte si povinné ručení za méně než 2 minuty
  • Vybete si to nejlevnější povinné ručení v Česku
  • Pro srovnání povinného ručení vyplňte údaje do následujícího formuláře

Proč to tak vlastně je?

Odpověď na tuto otázku, která se samozřejmě ihned nabízí, je jednoduchá. Pojišťovna nechce prodělat, a proto nastaví řidiči, který se pro ni jeví jako rizikový, vyšší cenu – vyšší kalkulace povinného ručení. Je to tedy celé pouze o posuzování možného rizika pro finanční ústav. 19ti letý řidič v silném autě bydlící v Praze bude mít samozřejmě mnohem dražší pojištění než 45ti letý řidič, který celý život jezdí bez jediné nehody.

Lze kalkulaci nějak snížit?

Když pomineme to, že byste nějak měnili výše zmíněné faktory (koupili auto s menším objemem motoru apod.), i když s většinou nic nezmůžete, jak už bylo řečeno, tak můžete získávat od pojišťovny bonusy v podobě procentuální slevy. Tu můžete získat jak při sjednání, tak v průběhu a to za každý rok, kdy jste jezdili bez nehody. Procenta se u každé pojišťovny liší, takže zde nemůžeme být více konkrétní.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Přidejte váš komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>